Pixel’lere hayat geldi!

Categories: Resim, Yaşam

İki gündür sitemin kategorilerine çeşitli imajlar ararken (animasyonlar, konsept resimler, izometrik piksel sanatı, fotoğraf vs vs), bu siteyle karşılaştım. Ve içeriğini okurken, sitenin aslında internette daha önce hiç karşılaşmadığım bir simcity – sims karışımı arkadaşlık sitesi olduğunu farkettim. Aslında arkadaşlık demek ne kadar doğru olur bilmem ama site içinde para kazanmak, kendi pixel-insanını tasarlamak, reklam yapmak, yeni insanlarla tanışmak, kendi apartman daireni ve ofis kabinini tasarlamak gibi daha keşfedemediğim birsürü özellik çıktı.

Bir şehrimiz var ve adı “Pixel York”. Bu şehir göründüğü üzere bir piksel grid’inden oluşmakta ve her gridde binalar yollar insanlar restoranlar marketler vs. insanın aklına ne gelirse hepsi var. Yanda görülen “navigasyon birimi” sayesinde şehri gezebiliyoruz ve değişik değişik avatarlar çıkıyor bu sefer karşımıza. “Avatar” derken, sizin tasarladığınız insanlara bu sitede verilen isim bu. Herkes kendi avatarını tasarlarken değişik değişik fikirler akıllarına gelmiş olacak ki, karşımızda Batman, Superman veya kendini “The God” olarak adlandırmış ak sakallı bir dede bile bulabiliyoruz.

Bunları yaparken karakterimize yaşayacak bir apartman dairesi ve bir de geçimini sağlayacağı bir ofis bulmamız gerekiyor. Kiralık ev işyeri ilanlarına bakıyoruz ve istediğimiz bölgeden (Eğer hangi caddenin hangi sokağın neresi olduğunu biliyorsanız) sevdiğiniz cafeye yakın yada alışveriş merkezine en yakın bölgeden olabilir (ki genelde şehir içinde olan bu mekanlar %90’ın üstünde dolu oluyor) bir yer ve işyeri seçiyorsunuz. Ve sıra geliyor evinizi ve işyerinizi tasarlamaya. Satılık eşya dükkanlarının haricinde sistemin otomatik olarak size verdiği bedava eşyalarla evinizi düzenliyorsunuz.

Yan tarafta da görüldüğü gibi (Buzdolabı niye mutfak dolabının arkasına gitmiş !!! neyse) evinizi istediğiniz gibi bölebilir (duvarların kapılı, kapısız ve yarım duvar seçenekleri mevcut) ve eşyalarınızı da istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Duvarlara asılabilecek poster sayısı sınırlı ancak alışveriş merkezlerinde paranız varsa (ki gerçek para olmadığı için bundan sonra pixel deyimini kullanıyorum çünkü sitede öyle geçiyor) pixeliniz varsa değişik değişik eşyalar tasarlayıp kullanıcılara satabiliyor veya onların tasarladığı eşyaları pixel karşılığında alabiliyorsunuz.Ayrıca 50 pixeliniz olduktan sonra bir de araba tasarlayabiliyorsunuz ! Benim karşıma çıkanlar sadece bunlar. Belki ilerde yeni yeni özelliklerle karşılaşabilirim ki olmasını istediğim bir özellik varsa kendi cafemi açabilmek yada birkaç kişiyle tanışıp bir müzik grubu kurmak ve verdiğimiz konserlerle pixeller kazanabilmek!

Site sadece tanışma kaynaşma ortamı sayılmaz. Ciddi ciddi bir reklam olayı dönüyor burda. Yıllık 4$ karşılığında apartman girişindeki ufak levhalara logonuzu koyabilir, yine yıllık $32 dolar karşılığında apartman üstü billboardlara reklamınızı yerleştirebilirsiniz. Ayrıca arabalar devamlı geçip duruyor ve şimdiye kadar CNBC, Starbucks ve FedEx reklamlarını gördüm. İlginç bir fikir ve daha fazlası da var. �zehri gezerken bazı binaların özel amaçlı olduğunu farkettim. Örneğin Project Community diye bir bina var, Ringtones diye bir bina var, bunlara girildiği zaman değişik siteler açılıyor. Çoğu binaya da girmek mümkün. Apartman üstü reklamları da baya etkili olacak gibi görünüyor.

Araba Üstü ve Apartman Üstü Reklamlar

Sitenin reklamcılık alanında ve arkadaşlık kurma alanında farklı bir kategori oluşturduğunu söylememiz yanlış olmaz. Üyeler (eğer yaşlarını doğru girmişlerse) çoğunluk 20 yaş ve civarında ve bunlar üzerinde reklamların işe yarayacağı zaten düşünülemez. Siteye daha çok üye çekmek için sitenin biraz reklama ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. (Aslında bende burda reklam yapıyorum bir apartman reklamında da kendi site logomu koymama izin vermeliler).

Ayrıca yine başka bir siteden öğrendiğim kadarıyla, bu kadar binanın yapılmasında kullanılmış olabilmesi muhtemel bir program var. Google’nin yeni piyasaya sürdüğü SketchUp isimli programla mimari çizimler, pixel art tekniğiyle kullanıcıya görsel bir izdüşüm sağlıyor. Ama gerçek pixel Artist’ler bu durumdan şikayetçi. pixelArt’ta olması gerektiği gibi herşeyin elle çizilmesini, ve bu sayede gerçek pixel-artist’lere olan saygınlığın kaybolmaması için bu tarz programlara karşı çıkıyorlar. Ne deseler haklılar. Halı fabrikaların dokuyuculardan daha fazla kar etmesi gibi bir durum buda.

Neyse yazıyı fazla uzatmadan, böyle sitelerin internet üzerinde artması ve internet denen çöplüğün tekrar gezilebilir olması dileklerimle. Benim CityPixel profilimi görmek isteyenler için link : http://citypixel.com/24884

«
»

    Leave a Reply