Silinmeyen dosya ve klasörlere çözüm!

Categories: Diğer

Zaman zaman Windows’ta bir dosya silmek istediğinizde “Bu dosyayı silemezsiniz. Dosya kullanımda.” türü hataları hepimiz almışızdır. Dosyayla işimizin olmadığına eminiz ve bu dosyayı sistemden kaldırmak istiyoruz ama kaldıramıyoruz bir türlü. İşte bu pratik kod parçacığı, silinemeyen dosyaların bilgisayarın bir sonraki başlangıcında (Windows dosyayı daha kullanmaya başlamadan) silinmesi için Windows sağ klik menüsüne “Delete after reboot” şeklinde bir bağlantı oluşturup bu işlemi kolaylaştırmamızı sağlıyor.

Kullanımı şöyle;

Aşağıdaki kodu alın ve bir metin dosyasına yapıştırın.

 

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Delete on reboot\command]
@="CMD /E:OFF /C REG ADD HKEY_LOCAL_MACHINE\\SOFTWARE\\Microsoft\\Windows\\Currentversion\\RunOnce /v \"Del %1 OnNextReboot\" /d ^\"cmd.exe /c DEL /F /Q \\\"%1\\\"\" /f\""

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Open]

[HKEY_CLASSES_ROOT\Folder\shell\Delete on reboot\command]
@="CMD /E:OFF /C REG ADD HKEY_LOCAL_MACHINE\\SOFTWARE\\Microsoft\\Windows\\Currentversion\\RunOnce /v \"Del %1 OnNextReboot\" /d ^\"cmd.exe /c RD /S /Q \\\"%1\\\"\" /f\""

 

  • Dosya uzantısını “.reg” olacak şekilde değiştirin ve çift tıklayın.
  • Karşınıza çıkan soruya “Evet” cevabı verin ve “başarıyla kayıt defterine eklendi” mesajını görün.
 
Artık sağ menüye tıkladığınızda “Delete on reboot” şeklinde bir komut olduğunu göreceksiniz. Bunu bir dosyanın bir sonraki başlangıçta silinmesini istediğinizde dosyaya sağ tıklayıp “Delete on Reboot” komutunu seçerek kullanabilirsiniz.
Kolay Gelsin.
«
»

    Leave a Reply