Bir isim koyma hikayesi: nelm.io

Categories: PHP, Programlama, Yaşam

Ortaya bir ürün, bir proje çıkarmak isteyen kişileri projenin kendisi fazla zorlamamıştır şimdiye kadar, genelde en çok zorlanılan kısım projeye verilecek isim bulma olmuştur. çoğu projeler iki üç defa isim ve tasarım değiştirmiştir belki bu yüzden. isviçreli nelm.io firmasının kuruluş hikayesi de buna benzer bir başlangıca sahip ama biraz farklı bir çözümle sonuçlanmış.

Elemanlar düşünmüş taşınmış, ortaya koymak istedikleri isim ile ilgili kriterlerini dökmüşler kağıda. Birincisi, “Biz geek’iz”, ikincisi, “yaptığımız işlerde en iyisi biziz”, üçüncüsü de “bizimle gerçekten çalışmak istersiniz” şeklinde müşteriye yansıtmak ve kendileri de görmek istedikleri hedefler belirlemişler ve en başta “inc6” diye bir isim atılmış ortaya. Tabi ismin önemli olması yanısıra uygun domain’lerin de boş olması gerekiyor eğer internet işiyle uğraşıyorsanız. Bu isim için iki ihtimal de uygunmuş aslında.

ama tabi bir ismi kullanmadan önce onun daha önce kullanılıp kullanılmadığını araştırmanız gerekiyor. Başka birisinin kullandığı bir ismi kullanmak demek, en başta ticari anlamda iş yapmak için bir engel, patenti var, lisansı var, izinleri var, vesaire, hadi o kısmı atlattınız, aynı ismi veya andıran bir ismi kullandığınızda isim sahibi eğer iyi iş yapıyorsa “taklit, onların ismini kullanarak prim yapmaya çalışıyorlar” gibi gereksiz durumlara düşebilir, eğer isim sahibi kötü bir üne sahipse de maça 2-0 yenik başlamak gibi bir dezavantaja sahip olabilirsiniz.

piyasaya sormuş soruşturmuşlar “inc6 isminde bir şirket duydunuz mu?”,”böyle bir marka gördünüz mü?” gibilerinden. inc6’nın inc kısmını tabi geek jargonuna uysun diyerekten “incremental”‘ın kısaltması olarak düşünmüşler. ama piyasaya araştırmasını yaparken şunu anlamışlar, bilişimle ilgisi az olan veya olmayan kimseler, bunu “incorporated” olarak düşünmüşler hep. tabi marka olmak isterseniz herhangi bir isim karışıklığına da mahal vermemeniz önemli. bu yüzden yeni bir isim bulmaları gerektiğini anlamışlar.

ve bu esnada şunu farketmişler. çoğu marka aslında anlamı olan kelimeler değiller. nike, sony, mozilla vesaire kelimeler anlamlı kelimeler olmasalar da, bu isimler için çalışan yüzlerce kişinin emekleri sonucu bu kadar üne sahip kelimeler olmuşlardır.

nitekim rastgele ve güzel görünen, kulağa hoş gelen kelimeler üretmekte aramışlar çözümü. Ve rastgele düşünmekte kimin üzerine yoktur? tabi ki bilgisayarların. bu düşünceyle yola çıkarak bir bilgisayar yazılımı geliştirmişler. mantığını dokuwiki yazılımının random şifre üreten auth_pwgen() fonksiyonunda bulmuşlar ve bu fonksiyonu biraz modifiye ederek 100 tane rastgele isim üreten bir script yazmışlar. daha sonra bir starbucks’ta buluşmuşlar. 3 saat sürmüş bu isimleri bulma çalışmaları. e tabi kolay değil. o kadar random kelimenin arasından bir kelime hoşunuza gitse bile, onun kulağa, dile yatkınlığı, google’da araştırması, domainlerin uygunluğu falan araştırılması gerekiyor.

binlerce kelimeyi ingilizce fransızca almanca aksanlarıyla sesli bir biçimde okuduktan sonra “nelmio” kelimesinde karar kılmışlar. “aslında ilk görüşte aşk değildi bu kelime” diyorlar, ama tabi içleri ısınmış ve son günlerin modası “.io” uzantılı domain de boşta olduğu için “nelm.io” onlara pek çekici gelmiş. bu isim listelerindeki 3. isimmiş ama 5 tane daha böyle hoşlarına giden isim bulmuşlar ve gelecekteki projeleri için ellerinde tutuyorlarmış.

kodu merak edenler için:

<?php 

$c = 'bcdfghjklmnprstvwz'; //consonants except hard to speak ones
$v = 'aeiou';       //vowels
$a = $c.$v;        //both

for ($i = 1; $i <= 100; $i++) {
  $pw = '';

  //use two syllables...
  for($j=0;$j < 2; $j++){
    $pw .= $c[rand(0, strlen($c)-1)];
    $pw .= $v[rand(0, strlen($v)-1)];
    $pw .= $a[rand(0, strlen($a)-1)];
  }

  echo $pw . "\n";
} ?>

Buradan da canlı olarak test edebilirsiniz.

 

Kaynak : http://nelm.io/blog/2011/08/the-algorithm-that-named-us-nelmio/

«
»

  Leave a Reply